چالشهای اساسی موجود در مفاد برخی ماده های شرایط عمومی پیمان ـ ماده ۳۷

ماده ٣٧ – پرداختها

مطابق بند الف این ماده در آخر هر ماه، پیمانکار صورت وضعیت کارهای انجام شده از شروع کار تا آن تاریخ را تهیه و تا آخر آن ماه تسلیم مهندس ناظر می نماید. مهندس مشاور، صورت وضعیت پیمانکار را از نظر تطبیق با اسناد و مدارک پیمان کنترل کرده و در صورت لزوم با تعیین دلیل اصلاح می نماید و آنرا در مدت حداکثر ١٠ روز از تاریخ دریافت از سوی مهندس ناظر، برای کارفرما ارسال می نماید و مراتب را نیز به اطلاع پیمانکار میرساند. کارفرما صورت وضعیت کنترل شده از سوی مهندس مشاور را رسیدگی کرده و مبلغ آن را حداکثر ظرف ١٠ روز از تاریخ وصول صورت وضعیت، با صدور چک به نام پیمانکار پرداخت می کند. در رابطه با مفاد فوق و زمان واقعی پرداخت مبلغ صورت وضعیت و مدت تاخیر در پرداخت آن مواردی به شرح زیر قابل طرح می باشد:

١- در این ماده مدت زمان واقعی بررسی صورت وضعیت مشخص نمی باشد و بنا به اقتضا میتواند بسیار متفاوت باشد . چرا که بیان شده است که مهندس مشاور بعد از دریافت صورت وضعیت از مهندس ناظر باید آن را در مدت ١٠ روز بررسی نماید لذا در این ماده هیچ سقفی برای مدت رسیدگی به صورت وضعیت توسط مهندس ناظر و یا تحویل او به مهندس مشاور نشده است لذا صورت وضعیت به هر مدتی میتواند پیش مهندس ناظر بماند.

٢- علاوه بر مورد فوق بخشنامه “نحوه محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در پرد اخت صورت وضعیتها، بخشنامه شماره

۱-۱۱۰۸۲/۵۴/۵۰۹۰ مورخ ۱۳۶۰/۰۹/۰۲ ” قید می کند که تاریخ پرداخت صورت وضعیتهای موقت ده ( ١٠ ) روز بعد از تاریخ تسلیم صورت وضعیت به کارفرما است ” از اینرو حتی تاخیر در بررسی صورت وضعیت توسط مهندس مشاور نیز ضمانت اجرایی نداشته و صورت وضعیت به هر مدتی می تواند پیش مهندس مشاور مانده و هیچ اتفاقی نیافتد . که این موضوع از نظر اصولی مشکل داشته و باید اصلاح شود.

٣ – با وجود بخشنامه فوق در اکثر موارد مشاهده شده است که در محاسبه تاخیرات توسط مهندسین مشاور زمان شروع تاخیرات، زمان تحویل به مهندس ناظر یا مهندس مشاور ملاک محاسبه قرار میگیرد که با مفاد بخشنامه مغایرت دارد.

بازدیدها: 261

درباره‌ی مدیر

اسماعیل ورزیده

همچنین ببینید

چالشهای اساسی موجود در مفاد برخی ماده های شرایط عمومی پیمان ـ ماده ۴۸

ماده۴٨ ـ خاتمه پیمان مطابق این ماده هرگاه پیش از اتمام کارهای موضوع پیمان، کارفرما …

2 نظر

 1. اگر کارفرما سقف فرجه زمانی برای بررسی صورت وضعیت ندارد البته به گفته شما پس چرا در ادامه کفته نهایتا ده روز چک مبلغ صورت وضعیت به پیمانکار پرداخت میشه
  در واقع تفسیر این میشه کارفرما و ذیحسابی جمعا ده روز فرجه زمانی برای بررسی و تنظیم چک زمان دارند

  • اسماعیل ورزیده

   با سلام جناب فرید
   برداشت شما از تفسیر ماده ۳۷ کاملا اشتباه است، در بند ۱ تفسیر ماده ۳۷، کاملا اشاره شده است که مدت زمان ۱۰ روزه فرجه زمانی رسیدگی به صورت وضعیت توسط مشاور، از زمان تحول صورت وضعیت به مشاور از طرف مهندس ناظر عنوان شده، به این علت است که اون زمانهایی که صورت وضعیت در دست مهندس ناظر است نا مشخص بوده و در زمان محاسبه تاخیرات مجاز مالی محسوب نمس شود. هرچند که بعضا برخی از کارفرمایان و مشاوران، مدت زمان مذکور را از زمان تحویل صورت وضعیت به مهندس ناظر محسوب میکنند که البته برخلاف ماده ۳۷ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *